Određivanje budžeta za vjenčanje jedan je od prvih i, iskreno, najvažnijih zadataka planiranja koje treba obaviti. Uostalom, ne možete krenuti naprijed sa svojom vizijom dok ne znate koliko novca morate potrošiti.
Stvaranje proračuna za vjenčanje ne mora biti teško ni zastrašujuće. Zapravo može biti sasvim jednostavno, posebno uz pomoć naše sveobuhvatne raščlambe proračuna vjenčanja.
Pravila za početak planiranja
Procjena budžeta za vjenčanje jedan je od najzahtjevnijih (ali najvažnijih) zadataka planiranja vjenčanja. Budući da stvaranje ove figure utječe na sve vaše druge odluke - mjesto događaja, popis gostiju, koje mogućnosti jela odabrati i možete li doći za tog skupog DJ-a - ključno je da ovu figuru isplanirate i odaberete ispravno.
Bez obzira na vaš početni broj, razmislite o tome da svoj proračun podijelite na “za vas” i “za njih”. Proračun počinje s popisom gostiju koji daje informacije o većini vaših troškova. Budite spremni potrošiti najviše (oko 40 % i više) na brigu o osnovnim potrebama gostiju - to su mjesto, hrana i piće.
Što utječe na proračun vjenčanja? Na ukupne troškove vjenčanja mogu utjecati:
- Gdje živite, odnosno gdje će se vjenčanje održati
- Odaberete li lokalno vjenčanje ili vjenčanje na poznatoj destinaciji
- Koliko je ljudi pozvano
- Koje vjenčane tradicije odlučite podržati ili nove koje uvedete
Napravite proračunsku tablicu - Da biste pratili svoju potrošnju na svakom koraku, učinite ono što rade organizatori vjenčanja i izradite Excel tablicu ili Google dokument. Tu vam mogu biti svi važni elementi koje treba uključiti. Na dnu dokumenta razdijelite svaku kategoriju na troškove i njezine komponente. Na primjer, u odjeljku “Odjeća za mladu” napravite stavke za haljinu, dodatke i preinake. Ispunite stupce bitnim podacima. Svaka proračunska tablica treba sadržavati i podatke o ugovoru s dobavljačem, procijenjeni trošak, stvarni trošak, naknade za dodatne usluge i napojnice, troškove prijevoza, poreze i slično. Napravite redak za svoj ukupni zbroj i upotrijebite funkciju automatskog zbroja da zbrajate stvari u hodu.
Donosimo vam procijenjenu raščlambu troškova i koliko se otprilike na što treba izdvojiti u postocima:
Lokacija i organizacija: 30% - Nije iznenađujuće da će najveći dio vašeg proračuna za vjenčanje otići na najveću investiciju, a to je često mjesto održavanja. Jedna od studija je otkrila da parovi obično troše oko 30% svog ukupnog budžeta na organizaciju vjenčanja.
Ugostiteljstvo: 23% - Catering je još jedna velika stavka, koja zauzima oko 23% prosječnog proračuna vjenčanja, što je cijena po osobi za hranu na proslavi vjenčanje. Ovisno o paketima koje nudi vaše mjesto, ovaj element može uključivati sve: hranu, piće, alkohol i kolače.
Bend: 13% - Zabava uživo učinit će vaš dan vjenčanja još nezaboravnijim. Parovi koji odluče imati bend uživo obično izdvajaju 13% proračuna za vjenčanje svojim izvođačima.
Vjenčano prstenje: 7% - Profesionalni vrh: Ne zaboravite uključiti prstenje u svoj popis za provjeru budžeta za vjenčanje. Isključujući zaručnički prsten, otkrili smo da parovi obično troše oko 7% svog budžeta na burme.
Fotografija: 7% - Fotografija je jedna od najboljih investicija za vaše vjenčanje. Sjajne fotografije trajat će cijeli život i postati vrijedne uspomene na veliki dan, što ovo čini kupnjom vrijednom razbacivanja. Budući supružnici obično troše oko 7% svog budžeta za vjenčanje na svog fotografa.
Alkohol/piće: 7% - Ako vaš paket na lokaciji vjenčanja ne pokriva alkohol, a planirate ga uključiti u svoju svadbu, preporučuje se da oko 7% svog proračuna izdvojite za ovaj trošak.
Cvijeće: 7% - Cvijeće može potpuno promijeniti izgled vašeg vjenčanja i donijeti čar u dekoraciji, bilo na samoj lokaciji vjenčanja ili lokaciji proslave. Otkrili smo da je u prosjeku 7% budžeta za vjenčanje posvećeno cvijeću.
Video snimak: 6% - Kao i slike, video će također obilježiti dan vašeg vjenčanja. Veliki smo zagovornici ulaganja u snimatelja vjenčanja, jer ništa neće vratiti vaše omiljene uspomene na vjenčanje kao kratki film. Ako planiranje vašeg vjenčanja dopušta, preporučuje se da izdvojite oko 6% za snimatelja.
Odijevanje za parove (haljina i odijelo): 6% - Vaša odjeća ključna je komponenta vašeg cjelokupnog budžeta za vjenčanje. Podaci pokazuju da parovi obično troše 6% svog budžeta na svoju odjeću. Ovaj postotak treba uključivati troškove vjenčanice i/ili odijela, zajedno s cipelama i svim dodacima, poput nakita ili dugmadi za manžete.
Organizator vjenčanja: 5% - Organizator vjenčanja može učiniti veliku razliku kada je u pitanju vaš poseban dan. Uostalom, možete biti mirni znajući da će vaše slavlje proći bez problema kada imate vrhunskog profesionalca koji će se pobrinuti za sve detalje. Uštedite 5% svog ukupnog budžeta za pokrivanje troškova organizatora vjenčanja.
Rasvjeta i dekor: 5% - Osim cvijeća, rasvjeta i dekor upečatljivi su načini personalizacije izgleda vašeg vjenčanja. To uključuje sve, od svijeća do upečatljivih rasvjetnih instalacija, kao i natpise, stolne izloge, necvjetne središnje elemente i druge ukrasne elemente. Upotrijebite oko 5% svog proračuna na ove naglaske.
DJ: 4% - Za one koji žele DJ-a za zabavu, predlaže se da oko 4% svog proračuna pokriju ove naknade.
Zabava za goste: 3% - Zabava za goste dodatni je element analize proračuna vjenčanja koji treba uzeti u obzir ako imate preostalih sredstava. To uključuje jedinstvena iskustva, kao što su dodatni glazbeni izvođači, photo booth kutak, interaktivni poslužitelji za hranu ili piće i više - nebo je doista granica. Odvojite 3% svog proračuna za ovaj zabavni dodatak.
Prijevoz: 3% - Mnogi parovi vole unajmiti prijevoz kako bi osigurali da njihovi gosti stignu na pravo mjesto u pravo vrijeme. To može uključivati unajmljivanje autobusa ili prijevoza do i od lokacije vjenčanja. Drugi vole unajmiti limuzinu za svatove ili raskošan automobil za bijeg nakon prijema. U tim slučajevima odvojite najmanje 3% vašeg vjenčanog budžeta za prijevoz.
Uredski materijal: 2% - Pozivnice za vjenčanje i papirna galanterija vrlo su važni detalji vašeg vjenčanja. Zamislite samo, vaše čestitke za spremanje datuma i službene pozivnice prvi su pogled na vaše vjenčanje koji će vaši gosti dobiti. Ovaj proračun za uredski materijal također će pokriti programe vaše ceremonije, jelovnike, kartice zahvalnosti i još mnogo toga. Rezervirajte 2% svog proračuna za svoj komplet uredskog materijala.
Frizura i šminka: 2% - Odvojite najmanje 2% svog budžeta za svoju frizuru i šminku. I dok vjerojatno ne morate pokriti troškove za svoje djeveruše ili dodatne članove vjenčanja, to je nešto što morate imati na umu kada sastavljate ovaj dio raščlambe svog vjenčanog budžeta
Torte/Deserti: 1% - Istina je da neka mjesta uključuju svadbenu tortu ili druge slatke poslastice u svojim paketima, ali uobičajeno je da parovi povjere dio deserta za svoje vjenčanje vanjskim izvođačima. Planirate li tradicionalnu tortu ili neke od modernih slatkiša, ovdje potrošite oko 1% svog budžeta za vjenčanje.
Vjenčane usluge i darovi: 1% - Jedan od posljednjih dijelova proračuna vašeg vjenčanja uključuje troškove poklona za zabavu i poklone za one koji su vaš dan učinili posebnim. Neki parovi vole svojim gostima dati poklon na rastanku za sjećanje na vjenčanje. To je mala gesta koja će mnogo pomoći. Odvojite oko 1% svog proračuna za ove stavke.
Službenik: 1% - Bilo matičar ili svečenik, dodijelite 1% svog proračuna za pokrivanje ovih troškova.
Kolika je prosječna cijena stolice u 2023. godini?
Velike su razlike hoće li na vjenčanju prisustvovati 50 uzvanika ili 250. Također, razlike ovise i o lokaciji, odnosno o odabranom tipu restoranu, glazbi, dekoraciji, odjeći, crkvenom vjenčanju ili vjenčanju kod matičara, danu vjenčanja (petak ili subota), sezoni… No, može se izračunati neki prosjek po uzvaniku i tako odrediti ukupna cijena vjenčanja.
Najskuplji trošak vjenčanja definitivno zauzimaju sale, restorani ili hoteli za vjenčanja. Oni prosječno uzimaju od 250 do 500 kuna po uzvaniku, ovisno u kojem ste gradu i na kojoj lokaciji. Logično je da ako odaberete luksuzniju destinaciju i veći grad, morate izdvojiti više za ovu stavku. Osim što cijene mogu biti veće od prosječne, one mogu biti i niže jer se na nekim stvarima može uštedjeti. Svakako obratite pozornost na to što vam je uključeno u cijenu, u nekim je restoranima u cijenu uključena samo hrana, dok u nekima nude pakete s kompletnom hranom, pićem, tortom i kolačima.
Torte i kolači prosječno koštaju od 2 tisuće do 5 tisuća, ovisno o količini i vrstama kolača. A kako je torta najbolji dio večere, za nju je vrijedno izdvojiti novac. Cijene torta kreću se od oko 10 do 15 kuna po porciji za jednu osobu, dok su kolači od 80 do 150 kuna po kilogramu. Kako biste mogli izračunati koliko je kolača potrebno, na svakog gosta se računa po 100 do 120 grama kolača.
Kada je dekoracija u pitanju, velik dio odlazi na cvijeće, ali i na ostalu dekoraciju koja uključuje buket, dekor sale i stolova. Cijena buketa u nekom prosjeku iznosi od 300 do 500 kn, a dekoracija sale i stolova oko 6 000 kuna. Dekoracija automobila je oko dodatnih 200 - 400 kuna.
Fotografi i snimatelji prosječno uzimaju od 4 tisuće do 15 tisuća kuna. Bitno je izabrati fotografa koji zna prepoznati trenutak te vam na temelju toga izraditi dobre fotografije, bookove, videe i sve što dogovorite u cijenu paketa. To je vrlo bitna stavka jer se pretpostavlja da ćete narednih puno godina gledati svoje uspomene s vjenčanja i u njima uživati.
Za bend uživo ćete u prosjeku trebati izdvojiti od 10 000 do 20 000 kn, a za DJ-a od 3500 kn nadalje, a ako želite angažirati nekog poznatog pjevača ili pjevačicu morate biti spremni izdvojiti i nekoliko tisuća eura.
Kada isplanirate dan i mjesto vjenčanja, na red dolaze pozivnice. Cijene pozivnica kreću se od oko 3 do 10 kn po komadu, ovisno o tome kakav dizajn, papir, oblik, kovertu ili dodatne ukrase odaberete.
Najljepši dio u organizaciji vjenčanja je odabir vjenčanice za mladenku i odijela za mladoženju. Kada je riječ o vjenčanici, uvijek postoji dvojba za najam ili kupnju. Cijena najma vjenčanice prosječno se kreće od 2 pa do 7 tisuća kuna. Najam odijela je nešto jeftiniji, do 3 500 kuna. Cijena kupnje vjenčanice se kreće od 5 000 kn za jednostavnije modele, pa sve do iznad 15 - 20, a i više tisuća kuna za dizajnerske i luksuznije modele. Cijena kupnje odijela za mladoženje su u prosjeku oko 2 500 kn za jednostavnije modele, ali i do 6 000 kn za odijela po mjeri. Uz odjeću, i za mladenku i mladoženju mora se uračunati cijena cipela koje mogu biti u prosjeku oko 500 pa sve do nekoliko tisuća kuna.
Šminka i frizura još su jedna bitna stavka za mladenku. Cijena frizure kreće se od oko 600 kn, ovisno o tome kolika je dužina kose i zahtjevna željena frizura. Cijena make up-a kreće se od oko 400 kn pa sve do 1200 ako želite angažirati poznatog make up artista.
Ceremonija braka zahtjeva i vjenčano prstenje. Cijena vjenčanog prstenja iznosi od 1 500 kn za srebro, do otprilike 12 000 kuna za zlato, sve ovisi o tome koji materijal i model odaberete.
Sam obred vjenčanja također nije besplatan. Ako se vjenčate u crkvi, iznos koji ćete morati platiti je oko 300 kn. Iznos koji je propisan zakonom za plaćanje prijave za sklapanje braka je 70 kn upravne pristojbe te čin sklapanja braka 140 kn upravne pristojbe, što ukupno iznosi 210 kn kod matičara. Ako želite da matičar dođe na mjesto vašeg vjenčanja izvan matičnog ureda, cijena usluge formirat će se s obzirom na udaljenost lokacije, dana u tjednu i terminu vjenčanja. Vjenčanja na otvorenom kreću se od 2 000 kn do 5 000 kn i više.
Kada se svi troškovi prosječno zbroje, ukoliko je svadba manja i ima do 50 uzvanika, prosječni trošak vjenčanja je nešto više od 50 tisuća kuna. Ako svadba broji do 250 uzvanika, prosječna cijena vjenčanja je 200 tisuća kuna. Zlatna sredina nekog vjenčanja do 100 uzvanika iznosi 80 do 100 tisuća kuna.
Predvidite dodatne troškove
Čak i uz pažljivo planiranje, sigurno će se pojaviti iznenađenja. Istraživanja predlažu da se dopusti rezerva od 10% za pokrivanje skrivenih naknada, prekomjernih troškova i dodataka, kao što su naknade za rezanje kolača i dostavu, porezi i napojnice.
Sve zbrojite
Nemojte pokleknuti pod pritiskom rodbine, prijatelja, društvenih medija ili izvješća o potrošnji. Vaša svadbena potrošnja trebala bi biti u skladu s vašim prihodom, redovnim troškovima i drugim financijskim ciljevima. Nakon što odredite proračun, odlučite kakvu vrstu vjenčanja želite i počnete uspoređivati troškove, odredite i usporedite brojke.
Pogledajte kako vam možemo brzo pomoći u financiranju svadbe
Olakšajte si početne troškove i iskoristite jedan od naših kredita
Kredit do 400 EUR sa rokom otplate do 30 dana
Kredit do 1 300 EUR za nove te 4 000 EUR za postojeće korisnike