Ulazak u svijet visokog obrazovanja jedna je od najvažnijih prekretnica u životu mladih ljudi, no treba dobro istražiti koliko košta upis na privatni ili državni fakultet. Visinu školarine za studijske programe utvrđuje svako visoko učilište. Visina školarine ovisi o vrsti studijskog programa i njegovom trajanju te tome je li fakultet državni ili privatni. Stoga je važno da se za točne informacije o školarinama, koje se znatno razlikuju, obratite i izravno visokom učilištu koje vas zanima. Međutim, cijena studiranja u Hrvatskoj je općenito niža u usporedbi s drugim mjestima u svijetu. No, osim troškova školarine, tu su i troškovi stanovanja, hrane, odlaska na kave i izlaske te ostalih potrepština.
Visoka učilišta u Republici Hrvatskoj
Visoka učilišta u Republici Hrvatskoj prema vrstama su razvrstana na sveučilišta (i njihove sastavnice - visoke i umjetničke škole), veleučilišta i visoke škole. Sveučilišta ustrojavaju i izvode sveučilišne studije, a mogu izvoditi i stručne studije. Veleučilišta i visoke škole provode stručna istraživanja.
Trenutačno u sustavu visokog obrazovanja postoji 117 visokih učilišta: 12 sveučilišta (9 javnih i 3 privatna), 71 fakultet i umjetnička akademija u sastavu sveučilišta, 17 veleučilišta (11 javnih i 6 privatnih) i 18 visokih škola (3 javne i 15 privatnih).
Trošak studiranja u Hrvatskoj
Studiranje, i u većini slučajeva promjena mjesta boravišta, za mlade je veliki korak. Moraju se osamostaliti, razmišljati o preseljenju, preuzimanju brige o obvezama, rasporedu, ali i troškovima. Osim troškova upisa, tu su stanarina, pokaz, hrana, režije, troškovi društvenog života, fotokopiranja i slično. No, ti isti troškovi razlikuju se i ovisno u kojem gradu odlučite studirati. Ako studirate u glavnom gradu ili jednom od većih gradova u Hrvatskoj, vjerojatnije je da će vam trošak studija biti nešto veći.
Kao prvi, izdvaja se glavni grad Zagreb. Osim što nudi širok izbor studija, vjerojatno je i među najskupljima. Prosječni mjesečni troškovi ako studirate u Zagrebu i odaberete smještaj u studentskom domu mogu biti u rasponu od otprilike 1500 do 2000 kn. U to ulazi cijena studentskog doma (100 – 700 kn, ovisi o kojem se domu radi), cijena pokaza (100 – 200 kn), menza (do 750 kn, 3 obroka dnevno svaki dan) te ostale potrepštine, kao i kave, izlasci (oko 500 kn). Ako se pak odlučite za privatni smještaj, taj se iznos povećava za oko 1500 – 2000 kn mjesečno zbog troškova stanarine i režija, koji su u Zagrebu dosta skupi.
Što se tiče grada Osijeka, troškovi su podjednaki u usporedbi sa Zagrebom. Za studentski dom se mjesečno mora izdvojiti od 400 do 600 kn, dok su ostali troškovi života jednaki. Za jednosoban stan s režijama mjesečno se mora izdvojiti do oko 1650 kn s uključenim grijanjem.
Grad Zadar ima jako malen kapacitet za smještaj u studentskom domu koji je najjeftinija opcija, svega 206 mjesta. Za takav smještaj mora se izdvojiti samo 300 kn mjesečno, za hranu kao i u Zagrebu i Osijeku (do 750 kn) te dodatni troškovi života (oko 500 kn). Što se privatnog smještaja tiče, cijena se znatno razlikuje. Za privatan smještaj treba se izdvojiti za jednosoban stan ili garsonjeru oko 1600 kn + 250 kn režije (400 kn tijekom zime); a za dvosoban stan za jednu osobu 1000 kn + 300 kn režije (500 kn tijekom zime).
U Varaždinu ćete mjesečno morati izdvojiti oko 1500 kn ako ćete boraviti u studentskom domu. Prosječna cijena sobe u domu je oko 500 kn, ovisno o domu i sobi. Što se menze, hrane, kava i ostalih potrepština tiče, za to je potrebno prosječno oko 1000 kn mjesečno. Ukupno otprilike 1500 kn. Ako se odlučite za privatan smještaj, cijena istog iznosi u prosjeku 1300 kn za dvosoban stan po osobi, s režijama.
Što se Rijeke tiče, za studentski dom se mjesečno mora izdvojiti od 80 pa sve do 532,50 kn. Troškovi javnog prijevoza po gradu iznose od 34 do 274 kn, ovisno o zonama u kojima se trebate kretati. Što se hrane i ostalih troškova tiče, oni iznose oko 1000 kn mjesečno. Sve ukupno, troškovi mogu prosječno iznositi oko 1500 do 1800 kn. Ako se iznajmljuje stan, naravno, troškovi rastu. Troškovi stana i režija mogu iznositi od 1000 do 2000 kn po osobi.
Grad Split ulazi u rang skupljih gradova za studiranje. Tamo ćete mjesečno, ako se nalazite u studentskom domu, morati prosječno izdvojiti oko 1700 do 2200 kn. Cijena studentskog doma je između 400 i 790 kn, a pokaz za prijevoz između 130 i 256 kn (ovisno o zoni). Menza, hrana i ostale potrepštine mogu doseći prosječno i do 1200 kn. Za privatan smještaj mora se odvojiti oko 1500 – 2000 kn po osobi, s režijama.
Prosječno po svim gradovima, može se izračunati da je mjesečni prosječni trošak za smještaj, hranu i ostale potrepštine od 1500 do 3000 kn. No, tu nisu uračunati troškovi prijevoza od vlastitog doma i nazad, to ovisi kojim prijevozom putujete, koliko ste daleko od mjesta prebivališta i koliko često idete doma. Osim toga, u sve navedene cijene nisu uračunati troškovi upisnine i školarine, što vam donosimo u nastavku.
Koliko koštaju državni fakulteti u Hrvatskoj?
Iako su državni fakulteti u pravilu besplatni, to i nije u potpunosti tako. Svi studenti koji steknu pravo upisa kao redovni studenti na državnim fakultetima, ne trebaju plaćati školarinu. No, tu su troškovi upisnine, ali i ECTS-a ako se prenose u sljedeću akademsku godinu. Osim tih troškova, moraju se uračunati svi prethodno nabrojeni troškovi koji uključuju osnovne troškove života studenta.
Kada je riječ o upisninama, odnosno upisnim paketima prilikom upisa godine, cijene po fakultetima i sveučilištima s razlikuju. Na Sveučilištu u Zagrebu prosječno se mora izdvojiti od 250 do čak 500 kn. Fakulteti koji pripadaju Sveučilištu u Splitu, za troškove upisa traže 400 kn. Za upis na jedan od fakulteta koji pripada Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, mora se izdvojiti od 480 do 530 kn.
Ako pak govorimo o školarinama i ECTS bodovima, cijene su velike za neredovite i izvanredne studente. Ministarstvo se obvezalo za redovne studente, koji prvi put upisuju prvu godinu studija i koji su u prethodnoj akademskoj godini stekli najmanje 55 ECTS bodova na nekom od akreditiranih studijskih programa Sveučilišta, osigurati subvenciju u iznosu 3.650,00 kn po studentu. Iznose pune školarine za upis u iduću akademsku godinu plaćaju studenti koji nisu ostvarili status redovnog studenta, odnosno oni koji su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili manje od 30 ECTS bodova. Ako su ostvarili od 30 do 54 ECTS-a, za upis u iduću akademsku godinu plaćaju samo neostvarene bodove. Studenti koji su ostvarili 55 i više ECTS-a novu akademsku godinu upisuju bez uplate školarine. Cijena jednog ECTS boda iznosi od 90 do 200 kn, ovisno o sveučilištima i fakultetima.
Koliko koštaju privatni fakulteti u Hrvatskoj?
Kada je riječ o privatnim fakultetima u Hrvatskoj, za njih ćete svakako morati izdvojiti određenu svotu novaca, neovisno o statusu studenta i ostvarenim ECTS bodovima.
Libertas – Libertas međunarodno sveučilište najstarije je privatno sveučilište u Hrvatskoj. Redovnim i izvanrednim studentima pruža se mogućnost izbora između 9 preddiplomskih, 6 diplomskih, 1 poslijediplomskog specijalističkog i 1 doktorskog studija. Na Libertasu dakle, postoji mogućnost studiranja od preddiplomske do doktorske razine obrazovanja što ne nudi niti jedna druga privatna visokoškolska institucija u Hrvatskoj. Cijene na njihovom sveučilištu ovise o više faktora, na primjer: cijena upisa na preddiplomski studij ovisiti o prosjeku ocjena iz srednje škole i postignutim bodovima na obaveznim predmetima državne mature. Oni s najviše postignutih bodova plaćaju manje, čak 19 500 kn, dok oni s najmanje bodova plaćaju najviši iznos, odnosno 33 000 kn po godini. Za točan izračun možete se poslužiti i njihovim kalkulatorom gdje je potrebno unijeti uspjeh promatranih faktora. S druge strane, cijena godišnje školarine za diplomske studije kreće se oko 25 000 kn na više.
VERN – VERN je prepoznatljiv kao prvo hrvatsko privatno-poslovno visoko učilište, a danas u ponudi imaju deset studija na preddiplomskoj razini te sedam specijalističkih stručnih studija. Cijena školarine preddiplomskog studija ovisi o uspjehu u srednjoj školi i na državnoj maturi te prijemnom postupku što se može izračunati na njihovom kalkulatoru. Ovisi i o vrsti plaćanja, a veći broj rata podrazumijeva i veću ukupnu cijenu. Slično kao kod Libertas sveučilišta, cijena ovisi o broju bodova, a kreće se od 20 000 kn do 36 000 kn po godini. Za diplomski studij cijena ovisi o postignutom uspjehu na preddiplomskom studiju, provjeri znanja te vrsti plaćanja, a kreće se od 18 000 kn do 44 000 kn po godini.
Algebra – Visoko učilište Algebra dio je najveće privatne obrazovne organizacije u Republici Hrvatskoj i regiji, prisutne u više od 20 gradova širom Hrvatske. Trenutno imaju gotovo tisuću kraćih obrazovnih programa (u trajanju do 2 tjedna), oko 50 akreditiranih dužih obrazovnih programa za odrasle i 12 akreditiranih visokoškolskih studijskih programa/smjerova. Oni nude preddiplomski stručni, diplomski te specijalistički diplomski studij, a sve cijene i uvjeti navedeni su na njihovoj web stranici. Cijena ovisi o vrsti plaćanja te načinu izvođenja nastave jer je upis studija na engleskom jeziku skuplji. Tako se cijene godišnjih školarina kreću od 36 960 kn za preddiplomski studij, 50 090 kn za diplomski studij te 14 9460 kn za specijalistički diplomski MBA studij.
Effectus – Poslovno učilište Effectus, ustanova za obrazovanje odraslih, provodi programe stručnog usavršavanja/osposobljavanja iz ekonomije, prava, financija, nadzora i korporativnog upravljanja, turizma i ugostiteljstva te programa učenja stranoga jezika. Cijene se kreću oko 21 520 kn s popustom za preddiplomski studij, s 24 720 kn za diplomski studij, a detaljnije možete izračunati na njihovom kalkulatoru ili izravnom upitu.
Zaključak
Neovisno o gradu, studiju i studijskom programu, bio fakultet državni ili privatni, svakako ćete morati izdvojiti za troškove samog upisa, ali i osnovnih životnih potreba kao što su stanovanje, prijevoz i prehrana. Osim osnovnih troškova, tu su i troškovi školarina na privatnim fakultetima, ali i mogućnost plaćanja školarine ili ECTS bodova na državnim fakultetima koji ovise o statusu studenta.
Kad je bitno, tu je Ferratum.
Naši proizvodi
Podebljajte budget brzom online pozajmicom
Uložiti u svoje ili znanje svoje djece uvijek je dobra investicija